“Bir çivi bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir askeri, bir asker bir orduyu çökertir.”

     “Güvenmek iyidir, güvenmemek daha iyidir, en iyisi tedbirli olmaktır”

      Murphy yasaları her zaman iş başındadır ve sizi en hazırlıksız anınızda yakalar bu durumlarla başa çıkmanın tek çözümü tedbirli olmak, hatta çok çok tedbirli olmaktır.

     Çekim yaparken nelere ihtiyaç duyacağınızı listeleyin desem ilk başta çok hızlıca kamera, lens akabinde sehpa dersiniz, biraz düşündükten sonra bunlarla  ilgili diğer malzemeler aklınıza gelmeye başlar, flaş, trigerler, hafıza kartları, şarj aletleri diye liste uzar gider.

     Evet en temelde bir fotoğraf çekiminde fotoğraf çekebilmeniz için gerekli ana unsurlar (pili olan bir) kamera, objektif ve bir hafıza kartıdır. Ancak şartlara göre bu malzemelerin çeşitleri ve sayıları artar. Örneğin timelapse türünde bir fotoğraf çekecekseniz kapasitesi büyük ve bir kaç tane hafıza kartı gerekecektir.

     Ayrıca önemle belirtmeliyim ki (özellikle belirtmediysem) yazılarımda bahsi geçen araç-gereç isimleri veya markaları konuya örnek olarak verilmiştir, asla tavsiye veya öneri değildir.

     Yapacağınız çekime göre sehpa, sehpa kafası fazladan bir kaç lens, bu lensleri taşıyacağınız büyük bir çanta, flaş, bir kaç flaşla çalışacaksanız uzaktan tetikleyiciler, flaşları takacağınız sehpalar, belki flaş önü kullanacağınız renkli filtreler veya şemsiye veya boxlar, ve bunlar için sehpa adaptörleri, lens için  ND ve polarize filtre (belki close-up filtre), değişik ölçüde filtre ihtiyacınız olacaksa her biri için bu pahalı filtrelerden taşımamak için dönüştürücü ringler, ölçüm cihazları vb. yedek piller şarj aletleri vs. bu liste her unsurun kendi etrafında uzar gider. 

    Stüdyoda çekim yaparken bir sorun olduğunda sorunu çözmek dışarıda çekim yaparken meydana gelen sorunu çözmekten daha kolaydır. Çünkü bir kenarda çekim yaparken ihtiyaç duyacağınız her tür malzeme stüdyonun bir yerlerinde mevcuttur. Dışarıda çalışırken bu riskler artarken, bu risklere karşı ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri taşımak ciddi bir sorundur. Üzerinize aldığınız her ağırlık bir süre daha da ağırlaşır ve yorgunluk hata yapma riskini arttırır ancak bu malzemeleri taşımamaksa çok büyük risk almak, bir hata ve kumar olur.

   Profesyonel fotoğrafçılık hayatımda stüdyo dışında çalışırken çok fazla malzemeyle çalışmamın sebebi budur. Bir iç mekan çekimine giderken (daha önceden yaptığım keşif ve bu keşfe istinaden yaptığım planlamaya göre) ihtiyacım olandan daha fazla malzemeyle giderdim. Örneğin 20.000watt ışık mı kullanmayı planladım, 30.000watt ışık ve buna göre diğer malzemeleri götürürdüm.

    Profesyonel mekan çekimlerinde yanımda (kırka yakın sayıda) bir çok çanta ve bu çantaları taşıma için 2-3 adet  tekerlekli taşıyıcılar taşıyordum. Bu çantalardan bazıları (makineler, Işıklar, sehpalar dışında) sadece olası bazı olumsuz durumlarda ihtiyaç duyabileceğim malzemeler içindi. Mesela içinde çeşitli beklenmedik durumlarda ihtiyaç duyulacak durumlar için içinde en az 10 değişik özellikte ve boyda bant, yapıştırıcı, sıcak silikon tabancası ve uçları, tel zımba ve uçları, toplu iğne-iplik ataç, kabloların fiş kısmına prizlerin üzerine takılan uyarı yazıları, değişik özelliklerde bazı teller, lastikler ve ipler, değişik ölçülerde makas, falçata ve uçlarının bulunduğu bir kutu. Çekim alanında daha önceden keşif de yapsanız her tür olasılıkta çekimin aksamaması için bu tür tedbirler almanız şarttır. Meslek hayatımda bu tedbirli tutumum sebebiyle bir kere olsun işim aksamadı.

     Örneğin Elektrik başlığı altında olan malzemeleri örnek verip sonrasında dışarıda seyyar çekimlerde ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri ve bunlara nerelerde ihtiyaç duyabileceğinizi anlatacağım.

    Elektrik malzemeleri;

*   Kablolar; Kullandığınız lambaların güç kablolarının yedekleri dışında bu lambaların güç dağılımına göre hepsi topraklı, ihtiyaç duyacağınız (tekli veya çoklu, anahtarsız veya anahtarlı) uzatma kabloları.

*   Çoklayıcılar; Normal priz çoklayıcılardan önce trafolara dağıtıcı kablolara bağlantı yapacak olan bir tarafı ucu açık (önceden güç dalığımına göre ölçüleri belirlenmiş) kalın kablolar, bunlara bağlanan ana dağıtıcı (üzerinde sigorta olan 4x2000watt destekleyen) kutular . 2li, 3,lü, 4lü, 5li, 6lı (veya daha çok) değişik şekilerde ve sayıda (onlarca) anahtarlı, anahtarsız, reostalı (priz) çoklayıcılar, uzaktan kumandalı (priz) çoklayıcılar, değişik (ülke) priz çeviricileri, çeşitli ampüller için duylar vb.

    

*   Ampuller; her güçte onlarca (25, 40, 40, 75, 90, 120 watt) ve çeşitte (ince, kalın duy, çubuk, iğne ayaklı, kabak, opak, mantar, spot şekilli) ampüller, kullandığınız lambaların (çeşitli duy yapılarında 25ten 5.000Watta kadar)  yedek ampülleri vb.

*   Arıza halinde ihtiyaç duyulabilecek bazı ölçüm ve tamir malzemeleri; öncelikle Multimetreler (ve yedek pilleri), kontrol kalemi, elektrik cihazlarının tamirinde kullanılacak değişik uçta tornavida, pense çeşitleri, falçata vb. Kablo, fiş ve priz tamiri için yedek parçalar vidalar. (değişik ölçü ve renklerde) elektrik kablo bantları.

*   (çekime götürülen bilgisayar, monitör veya benzeri cihazları çekim yerindeki voltaj oynamalarından korumak için) 1 adet 1000-2000Watt arası UPS   

 

 

     Olası değişik şartlarda ihtiyaç duyulacak malzemeler hakkında bir fikir verdikten sonra dışarıda yapacağınız çekimlerde ihtiyaç duyabileceğiniz makine çantanızda, üzerinizde veya yeleğinizde veya bel çantanızda taşımanızı önereceğim bazı malzemeler hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Elbette her farklı konuda çekim yapan fotoğrafçı kendi çalıştığı alana göre bu malzemeleri çeşitlendirecektir. Ben yurt dışında sabah çıkıp akşama geç saate kadar dışarıda gezerken veya planladığım noktalardan panorama çekerken bu malzemeleri hep planlı bir şekilde kullandım.  Planlı dedim  çünkü o günün çekim planında bir müzeye uğramak var ise bazı malzemeleri güvenlikten geçiremeyeceğiniz için hiç yanınıza almazsınız. Bazı müzelerin emanet dolapları yoktur ve çok iri makine ve lensler için problem çıkartmaktadırlar. (yaşanmıştır)

    Çekim harici ihtiyaç duyacağınız malzemelerden çekimle ilgili malzemelere doğru kısaca bakalım.

*   İlk olarak bütün gün dışarıda yürüyerek dolaşacaksanız ve bir yerlerde bazı saatlerde çekim için bekleyecekseniz portatif bir tabure gerekecektir. Sabah sırtınızda aldığınız 15-20 kg malzemeyi,  elinizde veya omzunuza astığınız 3-5kg bir sehpayı akşama doğru  2 katı ağırlıkta hissedersiniz.

    Bu yorgunlukla çekim saatini ayakta beklemek daha da yorucu olacaktır. Eğer çekim yapacağınız yere bir araç ile gidecekseniz aracınızda aşağıda resmi olan 3 ayaklı profesyonel portatif tabureden daha konforlu bir piknik koltuğu götürmeniz doğru bir tercihtir.

 

           

 

*    Yanınızda şişe suyu  taşıyabilirsiniz ancak soğukta çalışacaksanız ve uzun süre bir noktada bekleyecekseniz  hem sizi zinde tutacak hem içinizi ısıtacak çay, kahve gibi sıcak içecekler için  bir küçük  matara. Bazen bulunduğunuz alan açık bir alandır ve rüzgar soğuğu daha da çekilmez hale getirir.. Tabi ki herkesin soğuğa karşı dayanma gücü farklıdır  ve  hele ki benim gibi çok üşüyen biriyseniz bir an gelir soğuğa yenik düşer çekimden vazgeçersiniz (yaşanmıştır).. Gene özellikle Amerikada güzdüz ve gece  arasındaki sıcaklık  farkı çok olduğundan (sonbaharda ve kışın ) akşam için fazladan içlik, polar, mont veya hatta bir kaban öngörmelisiniz. Örneğin  gündüz sokaklarda sıcaktan kavrulurken akşam saatlerinde Empire State binasının terasına çıktığınızda rüzgardan içiniz kesilir veya yazın üzerinizde çabuk kuruyan havadar giyecekler olsa da sıcak ve nemden bir kaç kere termal içlik değiştirmeniz gerekebilir.

        

 

*   Sehpa ve sehpa kafası ile ilgili ihtiyaç duyacağınız malzemeler :  Sehpayı bir kayışla omzunuzda taşımak size 2 elinizi aynı anda kullanma olanağı sağlar. Bu arada bu fotoğraf malzemelerinin kayışlarıyla ilgili önemli bir detayı paylaşmak isterim. Aşağıda, soldaki tarzda (gerçi bulabildiğim örnek oldukça küçük) bu türde olan tüm kayışları yandaki gibi karabinalarla değiştirdim çünkü bu malzemeler (ne kadar büyük ve sağlam görünümde olursa olsun) hiç beklenmedik anlarda kırılabilmekte. (yaşanmıştır)

  

 

*  Aynı şekilde sehpa ile çalışırken makine kayışı size engel olabilir takılıp çıkartılabilir bir kayış sistemi sizi çalışırken çok rahatlatacaktır. Elbette böyle bir sistemde (binlerce dolarlık siteminizi taşırken) tek halkaya asla güvenmeyin. 800-1200 gramdan daha ağır ve sehpa kelepçesi olan tüm lensleri asla makinenin bayonetine yük bindirecek şekilde taşımayın muhakkak boynunuzdan sehpa kelepçesiyle makinenin kayışını hafif gevşetecek 2. bir kayış kullanın.

 

*    Sehpa ve sehpa kafasıyla ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeler;

     Sağlık her şeyden önce geldiğinden  sürekli kullandığınız  ilaçlarınız ve  ilk yardım malzemeleriniz  yanınızda olsun. Bilincinizi yitirme durumunda (üzerinizde kolay bulunacak bir yerde) kimlerin aranacağına dair kendi dilinizde ve gittiğiniz ülke  dilinde bir uyarı notu taşıyın.  Ayrıca  youtube’da çeşitli ülke ve şehirlerdeki yankesici ve dolandırıcılarla ilgili bir çok video var (Apollo Robins) “ben çok dikkatliyimdir” demeyin,  izlemenizi öneririm.

   (profesyonel) Sehpalar ve Sehpa kafaları hakkında ki yazımda detaylı bahsettiğim çeşitli amaç ve kullanımlar için  çok çeşit sehpa kafası var.  Bunlarla tek tipte (örneğin Arca-Swiss tip gibi) bir sistem oluşturursanız  donanımınız  birbiriyle uyumlu olacağı gibi makine üzerinde sürekli bulunan “L bracket” sayesinde hem yatay dikey hareketler için  seri olarak  kullanılabilir hale gelir. Böylece  sehpa kafası adaptörünü sürekli tak çıkar zahmetinden kurtulursunuz. Bir çok kelepçeli lensin sehpa adaptör kısmı bu türde (Arca-Swiss tip) adaptörlerle değiştirilebilmektedir.

   Kullandığınız sehpanın ve sehpa kafasının  vidalarını  sıkabilmek için gerekli araçlar, sehpa kafalarını taşırken tozdan koruyacak kılıflar, MA400 gibi (3kg) ağır kafaların çıkrık kollarının yedekleri. Bu kafa, içindeki büyük çarklı mekanizmayla hareket eder  ve bu sert plastik kolların bir şekilde zarar görmesi halinde, kollar olmadan kafayı hareket ettiremezsiniz (yaşanmıştır)

    Kullandığınız  parçalara  uygun yedek vidalar ve bunlara uygun sıkma alyan anahtarları veya değişik incelikte bozuk paralar.

        

     

 

(profesyonel) Sehpalar ve Sehpa kafaları hakkında ki yazımda bahsettiğim gibi, 32 yıllık meslek hayatımda hatasız çalışan bir su terazisine veya terazileri aynı  ölçümü veren  iki sehpa kafasına rastlamadım. Bu yüzden kullanım amacınıza göre değişik bir kaç terazi ve ışık yön bilgisi amacıyla bir  pusula  bulundurmanız  faydalı olacaktır.

   

 

*   Çeşitli tutturma ve bağlama araçları;

      Çekim anında kameranın kayışını toparlamak, tetikleyiciyi sistemi etkilemeyecek (mesela sehpa üzerine bir yere tutturmak) veya sehpanızı stabilize etmek getirmek için bir bacağını bir yere tutturmak gerektiğinde amerikan cırt veya (temas ettiği yeri çizmeyecek veya zedelemeyecek) üzeri kaplı sert teller (bu malzeme ve bir kaç malzemeyi daha şu an için evde bulamadım, daha sonra bulduğumda buraya fotoğrafını ekleyeceğim) kullanabilirsiniz.

 Panorama çekimi tecrübelerimi paylaştığım yazıda bahsettiğim  gibi  sehpa sabitlemek için ağırlık gerektiğinde içine ağırlık koyabileceğiniz katlandığında kendi kılıfına sığabilen veya az yer tutan  dayanıklı bez torbalar. (Karabinaların yanına hafıza kartını orantı oluşturması için koydum) Bütün gün dışarıda koşturup çalışırken en önemli ihtiyaçlardan biri tuvalettir. Umumi tuvaletlere bu kadar (sırt çantası sehpa ve diğer) ekipmanla  girmek  ve  kabinde  ekipmanı koyacak temiz bir yer bulmak veya asabilmak  sıkıntılıdır. Tuvalette askı olmaması  ya da çekim yerinde çantanızı koyacağınız yerin temiz olmaması ihtimaline karşı  bir kaç büyük boy çöp torbası  çok işe yarar, ayrıca bu torbalar beklenmedik yağmurlarda ekipmanınızı yağmurdan korur.

          

     Bu malzemelerin dışında değişik boyda klamplı vidalı bir akrobat çok işlevseldir.

     

 

 

*  Yedek piller;

   Çekimde kullanacağınız tüm makinelerin, tetikleyicilerin ve benzeri elektronik malzemelerin en az 2 veya 3 yedek pili, flaş veya el feneri kullanacaksanız bunların da  pilleri ve  pilleri birbirlerine temas etmeyecek şekilde taşımanızı sağlayacak kutuları.

  

 

*  Panorama çekimleri ile ilgili yazımda bahsettiğim gibi karanlıkta çalışırken çekim alanını aydınlatma veya karanlıkta yol alırken önünüzü görebilmek veya ışıkla boyama yapmak için değişik boy ve güçte kafa ve el fenerleri

  Aşağıdaki fotoğrafta görülen 2 kafa feneri de güç ayarlıdır ve sağdaki daha çok karanlıkta  yürürken kullanılabilecek güçlü profesyonel bir fenerdir.

  Diğer fotoğraftaki el fenerleri  farklı aydınlatma açısı  ve gücü olan (200-5000Lumen) sıklıkla boyama için kullandığım fenerler. Işık açısı ve karakteri için  fenerlere  takılabilen bazı parçalar da  yaptım.

     

 

*  Olası beklenmedik durumlarda lensin tozlanması veya rüzgardan lense bir şeylerin yapışması halinde ilk müdahale için puar (fısfıs), muhakkak tozdan korunmuş torba içinde saklanan ve fotoğraf lensleri için özel üretim mikro fiber kağıt veya bezler ve lens üzerinden toz almak için çok yumuşak (gene torbada) tüylü bir kaç resim fırçası.

* Hafıza kartları;

  Temel bir çekim ekipmanında  “olmazsa olmaz”lardan  biri hafıza kartlarıdır. Ben meslek hayatımda statik konularda çalıştığım için hızlı çalışmaya ihtiyaç duymadım aynı şekilde çalıştığım gezi ve panorama çekimlerinde de bir muhabirin ihtiyaç duyduğu çalışma hızlarına ihtiyaç duymadım. Yine de genellikle hızlı kartları tercih etmemin nedeni  data  güvenliği için aynı anda 2 karta da hem RAW hem JPG yazdırma seçeneğini kullanmam. Her makine için en az 4 veya 6 kart taşırım. Bazen uzun çalışma günleri sonunda  konakladığınız  yerde her gece çektiklerinizi bilgisayara veya harici bir diske aktarmak için zaman bulamayabilirsiniz. Programınızın aksamaması için fazla yedek kart bulundurmak her zaman işe yarar. Elbete bu kartları taşıyacak güvenli kutulara da ihtiyaç var.

  

 

*  Eski isimleriyle deklanşör kablosu veya yeni kullanım ismiyle (kablosuz veya kablolu) kamera tetikleyiciler. 200,300 500 mm veya 800 mm gibi ağır ve uzun odaklı tele’lerle çalışırken düşük obtüratör hızları (ki bu hızlar lenslerin odak uzunluğuna göre değişir) veya (1sn den) uzun pozlama  gerektiren durumlarda önceliğim kablosuz tetikleyicilerdir, her hangi bir ihtimale karşın kablolu yedeklerini de yanımda bulundururum, en kötü durumda zaten self-timer imkanı da kamerada mevcut.

   

 

*   Tüm bu araç gereçleri bir düzen içinde taşımak ve etrafa zarar vermeyecek veya birbirine temas etmeyecek şekilde taşımak için (yumuşak veya sert özellikli) değişik  boyda kutular veya kılıflar. 

   

 

*  Not kamerası;

   Not kamerasından kastım zoom objektifi olan görsel notlar alabileceğiniz dijital bir cep kamerası ve bunu bir yerlerde konumlandırabilmek için küçük masa sehpası veya vakum.

 

 

   Bu yazıya zaman içinde eklemeler yapılacaktır.

 

 

 

 

 

 

Sorularınızı web sayfamdaki  email adreslerinden iletebilirsiniz.

Cevaplanacaklarından emin olabilirsiniz.

Teşekkürler